Хубаво е да ги знаем преди началото на учебната година
Снимка: Shutterstock
Тези родителски грешки са доста популярни, но опитайте се да ги избегнете, ако вашият ученик вече е в гимназията, казва Олег Иванов, психолог и ръководител на център за уреждане на социални конфликти, и ги изброява.
Притеснения и вълнения
Началото на новата учебна година е стрес и вълнение повече за родителите. Те предават своята тревожност на децата, които поначало са настроени положително да започнат отново училище: мнозина са се „наиграли“ и им е домъчняло за съучениците.
Моят съвет е на първо място да се успокоите. Да, последните години на училище са важни и завършването му е важен етап от живота. Но това е само етап, трябва да се премине спокойно.
Не давате време за натрупване на знания
Родителите обикновено искат децата им да се включат в процеса на обучение възможно най-бързо и да започнат да се готвят за контролни и изпитване почти от първия учебен ден. Това е погрешно.
На децата им трябва време да си припомнят миналите знания, да навлязат в материята и да свикнат с учебния процес.
Възрастните, дори след двуседмична ваканция, се нуждаят от време, за да дойдат на себе си, а учениците имат близо 3 месеца свобода, без да спазват режими и графици. За няколко дни не можете да се върнете в училищния ритъм по никакъв начин, има нужда от настройване за него поне от две седмици до един месец. За да улесните процеса на свикване, започнете да ставате рано и вие с детето и да изпращате тийнейджъра да си ляга 15-20 минути по-рано отколкото през лятото. Ще бъде трудно, но адаптацията ще стане по-бързо. Бъдете търпеливи, спокойни и упорити.
Важно е също да се върнете към традиционния дневен режим на хранене. Давайте редовно закуска на детето, за да не ходи гладно на училище, и да свикне да хапва преди началото на часовете.
Изпращате детето на допълнителни курсове още от първите учебни дни
Често с началото на учебната година децата възобновяват допълнителните си уроци в различни курсове, но не бързайте в това. Детето трябва да има време да се отпусне, да си пише домашните, да ви помага вкъщи, да излиза с приятели.
Натоварването на учениците от гимназията се увеличава, така че си струва да преразгледате допълнителните занимания – някои може би трябва да отпаднат изцяло.
Очаквате добри оценки
Не изисквайте от вашия гимназист да е отличник още от началото на учебната година, не го притискайте. Ако му е трудно да се концентрира и е твърде разсеян, ако не му се учи, повтаряйте си: процесите по адаптацията отнемат време.
Не всички деца са прекарали лятото с книга в ръце, много от тях дори са забравили да пишат. Постепенно образователният процес ще се подобри.
Страхувате се от изпитите и матурите
Когато цари тревога около изпитването и матурите, е трудно да не се изпадне в паника, която може да обземе семейството буквално от първия учебен ден и да продължи до финалните изпити. Дори обикновено спокойни и уравновесени родители често попадат под влиянието на други родители и учители, които на всяка родителска среща говорят за важността от подготовката. Такава нервна обстановка провокира неврози и при възрастните, и при деца. Така че оставете паниката настрана. Детето се нуждае от помощ, за да се разтовари психически, да се разсее - не пренебрегвайте почивката, разходките и забавления. И се опитайте да стоите далеч от разтревожените майки и учители.
Нямате резервен план
Какво ще се случи след края на гимназията? Добра идея е да разгледате часовете за кариерно консултиране и да посетите дните на „отворени врати“ на различни образователни институции. Обсъдете с детето си добре какви са интересите му в областта на висшето образование – дали ще кандидатства в университет, или ще предпочете след края на училището да работи някъде, за да натрупа опит и стаж?
Ако вече сте решили - чудесно! Въпреки това, направете си план Б за действие, в случай, че ученикът ви не влезе в желаната образователна институция. Най-добре е да имате предвид няколко варианта.
Източник, превод Марина Атанасовa
Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.
Снимка: Shutterstock
Усвояването на ефективни техники за учене е ключово за успешна подготовка за матурите.
Снимка: Образователен център "Йота"
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари